Betonový či nerez – 3. díl mini seriálu o bazénech

vlastní bazén

Taky je vám letos v létě opravdové horko? Ocenili byste rychlé osvěžení přímo na zahradě? Jistě, skládací či nafukovací bazény můžete použít jednorázově na jednu maximálně dvě sezóny, o moc víc však nevydrží. Působení slunečního záření a k tomu bazénové chemie vykoná většinou své. A pokud tohle bazén přežije, často se stává, že ho poškodí potulná kočka. Nechcete-li už být v létě bez vlastního bazénu, je načase vybudovat si vlastní. Vezměte to od podlahy, nebo počkat, začněte raději ještě hlouběji a nechte si instalovat zapuštěný bazén.

Jaké jsou možnosti a kterou vybrat?

Nejběžnějším často využívaným typem jsou betonové bazény. Jde vlastně o jámu vykopanou přesně podle přání klienta a možností jeho zahrady. Tu je pak třeba obetonovat. To znamená zašalovat stěny na požadovanou tloušťku stěny bazénu a vylít betonem. Je třeba počkat, dokud beton řádně nevyzraje, teprve potom lze přistoupit k dalším úkonům. Finální úpravou bývá nejčastěji PVC fólie. Protože může dojít k jejímu mechanickému poškození, je dobré povrch betonu co nejlépe vyhladit, obrousit, nebo obložit izolací, která minimalizuje možnost poškození fólie o nerovnosti betonu. Na vrstvu izolace potom přijde fólie. Díky ní je bazén příjemný na dotyk a voda tolik nechladne.


Druhou možností je nerezový bazén. Nerez je materiál prakticky nezničitelný, který nás všechny přežije. Odolává proti korozi, neopotřebovává se a je stále lesklý i po třiceti letech. Na rozdíl od betonového bazénu ten nerezový můžete mít v mnohem kratším čase. Nerezový bazén je samonosný, takže není třeba ho podbetonovávat, stačí základový pás, na který se posadí nerezová konstrukce a přivaří se nerezové plechy, které tvoří dno a boky bazénu. Díky tomu se dá k bazénu dostat i dodatečně a případně namontovat jakékoli doplňky. Snad jedinou nevýhodou nerezového bazénu je vysoká cena.

Kopírování obsahu bez předchozího souhlasu je zakázáno!