Slaná vs. sladká voda v bazénu

Chcete si pořídit na zahradu vlastní bazén a váháte, zda používat klasiku - sladkou vodu, nebo se přidat k silnému trendu používání slané vody v bazénu? Co je praktičtější, výhodnější, zdravější? Jako vždy má každá varianta své opodstatnění a je na každém, pro kterou se rozhodne. My vám nabízíme přehled výhod a nevýhod, aby vaše rozhodování bylo co nejjednodušší.

Bazén se sladkou vodou

Bazén se sladkou vodou, to je klasika, která se neomrzí. Abyste se v bazénu mohli bez obav koupat, je třeba vybavit jej nezbytným vybavením k filtrování vody, dávkování dezinfekčních prostředků, aby se zde nemnožily řasy ani bakterie. S čištěním sladké vody mají lidé již spoustu zkušeností a ví přesně, co a kolik do vody nadávkovat, aby splňovala všechny hygienické požadavky. Oproti slané vodě představuje mnohem nižší zátež pro prvky konstrukce bazénu, s tím souvisí také nižší pořizovací náklady bazénu. Jako všechno má samozřejmě sladkovodní bazén své nevýhody. Jde především o vyšší náklady za dezinfekční přípravky, které musíte průběžně doplňovat. Někteří lidé reagují na obsah chloru v těchto přípravcích, takže mohou mít po koupání zdravotní obtíže.


Slané bazény - praktické, nebo jen pomíjivý trend?

Mnozí lidé jsou přesvědčeni, že slaná voda v bazénu je mnohem praktičtější, než ta sladká. Samozřejmě na něco ano. Pokud se budeme bavit pouze o provozních nákladech, bude slaná voda vycházet lépe než sladká. Sůl se totiž ve vodě rozkládá a vzniká chlor. Ten se však váže na nečistoty, takže citliví jedinci na něj budou reagovat stejně jako na ten v dezinfekčních prostředcích do sladké vody. Slaná voda v bazénu není tak slaná jako v moři. Ve skutečnosti je v ní obsaženo desetkrát méně soli, takže pocit jako u moře zde nezažijete. Velkou nevýhodou slané vody v bazénu je její agresivita. Veškeré vybavení, které k bazénu máte, je třeba mít ze speciálních odolných materiálů. Slaná voda totiž mnohem rychleji přivodí korozi kovových částí. Pořizovací náklady jsou tedy násobně vyšší, než když si bazén napustíte sladkou vodou. Ve finále zjistíte, že je mnohem jednodušší napustit do bazénu sladkou vodu a řešit pouze pravidelnou dezinfekci, než mnohem komplikovanější stavbu kvůli troše soli ve vodě.
Kopírování obsahu bez předchozího souhlasu je zakázáno!